Treningi

Sylwetka Masutatsu Oyamy

Masutatsu Oyama (ur. 1923) - japoński karateka pochodzenia koreańskiego, twórca systemu karate kyokushinkai.

Jego rodzina, znani arystokraci, należała do klanu Yangban. Wychowywał się w Mandżurii. W 1936 r. rozpoczął szkołę podstawową w Seulu, gdzie zaczął uczyć się chińskiego kempo. Po dwóch latach zdobył 2 dan. Po przybyciu do Japonii przyjął japońskie nazwisko Oyama od małżeństwa pochodzenia koreańskiego, które się nim zaopiekowało. Miało ono dwóch synów: Shigeru i Yosuhiko. Obaj oni stali się później jednymi z jego najlepszych uczniów. W tym samym roku zaczął treningi karate pod okiem Gichina Funakoshi, legendy karate - pierwszego człowieka, który osiągnął 10 dan.

W okresie II wojny światowej zaciągnął się w szeregi pilotów kamikaze. Przed udziałem w misji samobójczej uchronił go koniec wojny. W 1940 r. Oyama wstąpił na Uniwersytet Takushoki i zdobył drugi dan w karate. Ćwiczył też judo, aby po czterech latach uzyskać yondan, a w 1945 r. czwarty czarny pas. W 1947 r. wziął udział w pierwszym ogólnojapońskim turnieju zorganizowanym po wojnie i zdobył tytuł mistrza. To utwierdziło go w przekonaniu że powinien poświęcić się treningowi karate. W 1948 r. wyjechał w góry Kyosumi, gdzie podczas trwającego 18 miesięcy surowego treningu poznawał w izolacji tajniki karate.

Kształcił się także w innych sztukach walki. Czerpiąc inspiracje z nauk legendarnego mistrza szermierki Musashiego Miyamoto, po długim okresie medytacji w górach Chiba, stworzył nowy styl karate - kyokushin, wymagający doskonałego przygotowania fizycznego.

Od 1952 r. promował karate kyokushin w Stanach Zjednoczonych, odbywając m.in. pokazowe walki. Podróżował także po innych krajach. Otworzył szereg szkół karate kyokushin na całym świecie, współorganizował pierwsze turnieje oraz światową federację. Słynął z tego, że gołymi rękami zabił byka, stoczył 300 pojedynków w ciągu 3 dni, w ciągu jednego roku przyjął 270 propozycji walki. Walczył z każdym, kto tylko miał odwagę by rzucić mu wyzwanie.

Był autorem wspomnień oraz podręczników karate. Pod wrażeniem walk pokazowych z bykami dziennikarze "New York Times" nadali mu przydomek Boskiej Ręki oraz Ostatniego Samuraja. W 1993 r. Masutatsu Oyama otrzymał od władz Japonii dziesiąty dan. W 1993 r. odwiedził Polskę podczas odbywających się w katowickim "Spodku" mistrzostw Europy. Wtedy też został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1994).

Źródło: Wikipedia